Bleach RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Karlarla Gelen...

2 posters
YazarMesaj
Shizu Ishi
Gotei 12 FukuTaichou
Gotei 12 FukuTaichou
Shizu Ishi

Kadın
Nereden : İstanbul
Ruh Hali : Karlarla Gelen... 2u9qpfc

Karakter
Zanpakutou: Arashi
Karlarla Gelen... Left_bar_bleue88/100Karlarla Gelen... Empty_bar_bleue  (88/100)

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimeÇarş. Ağus. 01, 2012 3:19 pm

Ağırlaşmış vücudumu hareket ettiremiyordum. Belimin soğuk ve sert zemine temasını daha da derinden hissetmeye başlıyor, vücudumdaki rahatsız edici ürpertiye engel olamıyordum. Göz kapaklarım taşıyamayacağım kadar ağır geliyordu sanki. Neredeydim? Sessizlik neden bu denli rahatsız ediciydi? Bir yandan düşünemiyor, bir yandan da düşüncelerime engel olamıyordum. Bu soğuk zeminde, sessizliğin derinliklerine terkedildiğimi hissettim bir anda. Bunca zamandır yanında olduğum arkadaşlarımı, hayallerimde bile beni yalnız bırakmayan sevgilimi, ailemi anımsamaya başladım teker teker. Sessizliği, seslerinin tınısıyla delmeye çalışıyordum zihnimle. Yüzlerini hatırlamaya çalışıyordum. Hiçbir zaman yalnız kalmayacağımı söyleyen dudaklara kilitleniyordum. Gerçeklerden uzaklaşmaktan nefret etmeme rağmen, şimdi zihnimle oyun oynuyordum kendi kendime, itiraf etmekten köşe bucak kaçarak...

Zihnimin hükmettiği bu anlarda, yine zihnimin oyunu sandığım, yumuşacık ve çok tanıdık gelen sesle düşüncelerimden bir çırpıda uyandım: "Shizu... Shizu..." Gücümü toplamaya çalışarak bedenimden daha ağır gelen göz kapaklarımı araladım. Başımı yavaşça sağa doğru çevirdim. Bembeyaz karların üzerinde, sanki uzun zamandır burada yatmışım gibi bütün kaslarımın sızladığını hissediyordum. "Shizu..." Ses sanki çok yakınımdaydı, fakat çok da derinden geliyordu. Ağırlaşmış kollarımı kaldırarak ellerimi yüzüme götürüp, göz kapaklarımı ovuşturdum. Kendime gelmeye başladığım da, zihnimin yavaş yavaş karıncalandığını hissettim. Saçlarımı yüzümden itip, tek bir yıldız bile olmayan tuhaf gökyüzüne diktim gözlerimi. Vücudumdaki bütün kemikleri teker teker hissediyordum şimdi. Ellerimi zemine koyarak yavaşça doğrulmaya çalıştım. Hareket etmeye çalıştıkça, bacaklarımın gövdemle hiçbir bağı kalmamış gibi hissediyordum. "Shizu..." Olduğum yerde uzun çabalar sonucu oturmayı başarınca, Seireitei'yle alakası bile olmayan bir yerde olduğumu fark ettim. Bembeyaz karların kapladığı çıplak ağaçlar.. Etrafta başka hiçbir şey görmüyordum. Hava olabildiğince soğuktu, fakat ne kar yağıyordu ne de rüzgar sarıyordu etrafımı.

Karların üzerinde, hissedemediğim bacaklarımı toparlamaya çalışarak nerede olduğumu, nasıl buraya geldiğimi hatırlamaya çabaladım. Avuçlarıma aldığım karı, neler olduğunu düşünmeye çalışarak seyretmeye başladım. Minik kristalleri öylesine cansız parlıyordu ki, sinirlerimi bozmuştu. Burası o kadar cansız bir yere benziyordu ki, yaşam yoktu sanki. Aldığım nefesin bile ne olduğunu bilmiyordum. Peki, gerçekten nefes alıyor muydum?

Avuçlarımda sıktığım karın soğukluğu canımı acıtmaya başlamışken, altında oturduğum kurumuş ağaç dallarından başıma düşen bir parça karın ürpertisiyle düşüncelerimden arınıp kendime gelmiştim. Gözlerimi karın düştüğü dala dikip anlamsızca seyretmeye başlamıştım ki yine aynı sesle kendime geldim:"Shizu..." Ses çok yakınımdan gelmişti bu sefer. Ne bir derinlik, ne de belirsizlik vardı. Yumuşacık tonun içinde saklanmaya çalışan bir donukluk vardı sanki. "Shizu." Sabırsız ve kararlı bir şekilde duyduğum bu sesin artık kime ait olduğunu yavaş yavaş çözmeye başlamıştım. İnanmak istemiyordum. Yıllardır içimdeki derinliğe gömdüğüm üzüntülerim ve korkularım bir anda bütün vücudumu kaplamıştı. Titrediğimi hissediyordum ve gözlerimi ağacın kuru dallarından ayıramıyordum. Enerjisini hissedemiyordum, fakat varlığı apaçık bir gerçekti artık. Sesin geldiği yöne doğru bakarsam, uzun zamandır dökmediğim gözyaşlarımın yanaklarımı ıslatacağından korkuyordum. Bakmazsam, bu anı bir daha yaşayamazsam düşüncesinin pişmanlığını uzun bir süre üzerimden atamayacağımı biliyordum. Bütün vücudum, elimde top olmuş halde sıktığım buz tabakası gibi kaskatı kesilmişti. Gözlerimi sımsıkı kapattım. Bu gerçek olamazdı, aklım yine bana oyun oynuyordu. Ellerimdeki bir avuç buza parmaklarımı iyice kenetlemiş sıkıyordum. İstemsizce vücudumu saran titreyişe engel olamıyordum. Birkaç saniye sonra buz tutmuş parmaklarımda hissettiğim sıcaklıkla, göz kapaklarımı yavaşça açtım. Tam yanımda dizlerinin üzerine çökmüş, avucumdaki karları temizliyordu. Ellerinin ellerimde bıraktığı o hissi hatırlayamayacak kadar uzun bir zaman geçmişti. Çocukluğumdan kalan hayal meyal yüzü, şu anda bir karış kadar uzağımdaydı sadece. Hiç unutmadığım o dudaklarının kıvrılışıyla yine bana gülümsüyordu. Kelimelerim de, avuçlarının arasındaki ellerim gibi buz tutmuştu sanki. Artık soğukluğu hissetmiyordum. Saniyeler, sanki yıllar kadar uzun, geçmek bilmiyordu. Gözlerimin dolduğunu hissediyordum, fakat güçlü olmalıydım. Onunla ayrıldığımız günkü gibi, kaya gibi sert ve dimdik durmalıydım. "Baba..." dedim titreyen sesimle. Ona ihtiyacım olduğunu artık o kadar çok hissediyordum ki... Vücudumu kıpırdatamıyordum bile. 'Baba' dedikten sonra hiçbir kelime çıkmamıştı ağzımdan. Öyle uzak bir zamandan gelmişti ki bu kelime, yeni konuşmayı öğrenen bir çocukmuş gibi hissettirmişti bana kendimi. Sanki anlamını daha yeni öğreniyormuşum gibi, sanki karşımdaki bu adamla daha ilk tanışmamız gibi...

"Shizu, uyanmalısın." dedi gülümseyen gözleriyle o çok sevdiği saçlarımı okşayarak. Konuşmamakta kararlıymışım gibi baktım gözlerine. Parmaklarıyla çenemi tutup,başımı hafifçe salladı; "Fazla zamanımız yok. Seni böyle yüz üstü bırakıp gittiğim için özür dilerim, fakat biliyorsun ki..." Hiç düşünmeden sözlerinin arasına karıştım; "..her zaman istediğimiz şekilde yaşayamayız. Biliyorum. Bu yüzden sana kızmıyorum. Ne sana, ne de anneme." Çenemi parmaklarının arasından sertçe çektim. Yalan söylüyordum. İkisine de, o gün için çok fazla kızgındım. Onları benden çalan nedenlereyse, onlardan daha fazla kızgındım. Kendime olan öfkem, onlara olan öfkemden ziyade, sanki hiçbir zaman geçmeyecekmiş gibi günden güne daha da artıyordu. "İkimizde seni özlüyoruz. Biliyorum, bunu biliyorsun. Ama bana verdiğin sözleri unutmamalısın. Yapacaklarının bittiği gün, her zaman istediğin şekilde yaşayacağını biliyorsun." Kalbimin, göğüslerimin arasında atmasından daha çok, titrediğini hissediyordum. Elleriyle yüzümü avuçladı. Sanki bu soğuk havaya inatmış gibi elleri sıcacıktı. Onu tekrar hissetmek o kadar çok rahatlatmıştı ki beni, bunun bir rüya olduğunu biliyordum ve hiç uyanmak istemiyordum. Yüzündeki gülümseme yavaş yavaş kaybolmuş, daha ciddi bir ifadeye bürünmüştü. "Yapacaklarının bittiği gün, her zaman istediğin şekilde yaşayacağını biliyorsun." Bu ifade beni korkutuyordu. Biliyordum evet, ama biliyorum demekten çok fazla korkuyordum artık.. Diz çöktüğü yerden yavaşça doğrulurken, alnıma sıcacık bir öpücük kondurdu; "Seni seviyoruz, Shizu. Hiçbir zaman yalnız olmayacaksın." Arkasını dönüp yavaşça uzaklaşmaya başladı. Gözden tamamen kaybolduğunda, ağacın kuru dallarından başıma düşen karın soğukluğuyla beynim uyuşmuştu sanki. Gözlerimin yavaş yavaş kararıyordu. Bedenim tekrar karanlığa karışırken, ılık esintinin vücuduma verdiği huzurla gözlerimi tekrar açtım. Gözlerimi açtığımda, takım binasının odasındaki koltukta sızmış olduğumu fark ettim. Güneş yavaş yavaş bütün kızıllığıyla güne veda ediyordu. Uzun zamandır seyretme fırsatı bulamadığım gün batımı için, bütün umutlarımı da yanıma alarak, kapıya doğru yöneldim...

Ogre
Game Master
Game Master
Ogre

Erkek
Nereden : evimdeki bilgisayardan girdiğim gm hesabından
Lakap : Gm
Ruh Hali : Karlarla Gelen... 1562s6u

Karakter
Zanpakutou: Pc klavyesi
Karlarla Gelen... Left_bar_bleue7777777/7777777Karlarla Gelen... Empty_bar_bleue  (7777777/7777777)

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimePaz Ağus. 05, 2012 11:46 am

Özel sorunlarım nedeniyle şu sıralar meşgulüm. Bu başlığa bakamadım özür dilerim.
İN:

"Ya noluyo yaa! Brrakın giricem içeri brrrak yaa!" sesiyle daldığın hayalden uyanıyorsun. İki shinigami küçük bir kızı bir binadan dışarı atıyor. Ve şunları söylüyorlar: "Kızım manıyakmısın nesin? de get burdan başımıza bela alma bizim! tööbe estağfirullah" Kız seni görünce shingamilerden birisine eliyle seni gösteriyor. "Lan ooloom! annem orda ya bırakın annemin yanına geldim yaa! Dimi anne?" bu sırada gözüyle sana göz kırpıyor.
Shizu Ishi
Gotei 12 FukuTaichou
Gotei 12 FukuTaichou
Shizu Ishi

Kadın

Karakter
Karlarla Gelen... Left_bar_bleue88/100Karlarla Gelen... Empty_bar_bleue  (88/100)

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimePaz Ağus. 05, 2012 10:34 pm

Kaçmak değildi yaptığım, fakat saklanmanın da kaçmaktan farkı kalmamıştı artık benim için. Düşüncelerimle kendime yaptığım işkencenin üzerine, bir de duymak istemediğim cümleleri düşüncelerimden süzerken iyice yorgun düştüğümü hissediyordum. Dönme cesaretini gösterdiğime göre, bir yerden başlamak gerekiyordu. Umutsuzca düşüncelerimi, beynimin bir köşesine itip, binanın içinde hızlı adımlarla çıkışa doğru yöneldim. Etrafımdan geçen hiç kimsenin yüzüne bakmıyordum. Tanıdık olmalarının ve yabancı olmalarının hiçbir önemi yoktu şuanda benim için. Sadece uzun zamandır yapmadığım o şeyi yaparak, rahatça nefes alarak başlamak istiyordum yeniden buradaki hayata…

Düşüncelerimin arasında kaybolmak üzereyken, kapıya yaklaşırken duyduğum seslerle bir anda kendime geldim. "Ya noluyo yaa! Brrakın giricem içeri brrrak yaa!" Kapının önünde küçük bir kız çocuğu, shinigamilerle çetrefelli bir ağız dalaşına ve itiş kakışa girmişti. Yanlarına gidip neler olduğunu mu öğrensem, yoksa kimseye hissettirmeden ortalıktan kaybolsam mı diye düşünüyordum. Tekrar kaçacak mıydım? Hem de küçük bir kız çocuğu uğruna… Şu anda buradan bu şekilde kaçarsam, Hitsuomi’yle karşılaşınca ne yapacaktım?

İki shinigamide kızı takım binasından uzaklaştırmak için iki kolundan havaya kaldırarak merdivenlerden indirmeye çalışıyorlardı. Fakat kız cevval çıkmıştı ki, iki shinigaminin de ellinden kurtulup takım binasının kapısına doğru hızla koşuyordu. Küçük bedeniyle bu sinirli görüntüsü, bugün beni keyiflendirecek tek şey olacağa benziyordu. Yüzümde giderek büyüyen tebessüme engel olamıyordum artık. "Kızım manıyakmısın nesin? de get burdan başımıza bela alma bizim! tööbe estağfirullah" Ortalıkta dönen bu küçük oyunun sonunda ne olacağından çok, bu kızın ne amaçla takım binasına girmeye çalıştığını merak ediyordum. O kadar hırslı görünüyordu ki, bugün shinigamiler tarafından içeri alınmasa bile, bu binaya girebileceğinin garantisini yüzünde görebiliyordum. Yavaşça geriye doğru bir adım atmak üzereydim ki, kızın kulaklarımda yankılanan sesiyle olduğum yerde kaskatı kesiliverdim: "Lan ooloom! annem orda ya bırakın annemin yanına geldim yaa! Dimi anne?" Karşısında duran adama el kol hareketleri yaparak beni gösteriyor, bir yandan da bana göz kırparak oyununa ortak etmeye çalışıyordu. Yüzümün kıpkırmızı kesildiğini hissettim. Ne söyleyeceğimi bilmiyordum. Düşüncelerim bir anda buz kesmiş, sanki konuşmayı unutmuştum. Gözlerim şaşkın şaşkın, kızın yüzünde geziyor, vücuduma yüzümden yayılan alevin bedenimi kapladığını hissedebiliyordum. Karşısında duran iki adam şaşkınlık nöbeti geçirerek yüzüme bakıyor, kızı kollarından ne kadar şiddetli sıktılarsa kız, cıyaklayarak bağırıyordu. “Ne güzel bir başlangıç!” diye geçirdim aklımdan istemsizce. Geriye doğru atmaya çalıştığım ayağımı bir hamleyle öne doğru atarak merdivenlere yöneldim. Yüzüme şaşkın şaşkın bakan iki shinigaminin de ellerinden tutup kızı yere bıraktırdım. Yanaklarımdaki kızarıklığı hala hissedebiliyordum. Ne söyleyeceğimi bile bilmeyerek şaşkınlıkla “Çocuğu duymadınız mı?! Siz neden suratıma bakıp duruyorsunuz?!” diyip titreyen sesimi engellemeye çalışarak bağırdım. “Naomi, bu kadar hırçın davranarak ne yapmaya çalıştığını bilmiyorum. Bunun için sanırım seninle uzun bir konuşma yapmamız gerekecek.” diyerek kızı elinden tutup merdivenlere yöneldim. Şaşkınla merdivenlerden inerken, tökezlememek için yere sert sert basıyordum. Takım binasından uzaklaşırken daldığım düşüncelerimden, avuçlarımdaki küçük parmaklarını hafifçe oynatınca varlığının tekrar farkına vardım. Hızlı adımlarla yürürken başımı çevirip yüzüne baktım. Rüzgarın eşliğinde dans eden çimenler, ayaklarımın altından kayıyordu sanki. Küçük bir oyunun kurbanı olduğumu, hatırlayıp yüzüne bakarken “Neler olduğunu bilmiyorum ama umarım bize sergilediğin bu küçük çaplı oyun için güzel bir açıklaman vardır, Naomi…” dedim ismini vurgulayarak. Nasıl böyle bir oyunun kurbanı olduğumu hala aklım almıyordu. Herkese uzun bir açıklama yapmama gerek kalmaması için dua ederken, gözlerimi kızın şaşkın yüzüne dikmiştim…
Ogre
Game Master
Game Master
Ogre

Erkek

Karakter
Karlarla Gelen... Left_bar_bleue7777777/7777777Karlarla Gelen... Empty_bar_bleue  (7777777/7777777)

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimePerş. Ağus. 30, 2012 8:57 am

Bırak lan girdik içeri iştaa! Arkadaşımı kurtarcam ben lan!'' diye fısıldıyor sana. ''Hiç bir şey de anlatmıcam hem! hıh! diyor. Ve dik olarak yürümeye devam ediyor koridorda.
Shizu Ishi
Gotei 12 FukuTaichou
Gotei 12 FukuTaichou
Shizu Ishi

Kadın

Karakter

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimePerş. Eyl. 06, 2012 12:42 pm

Şaşkın bakışlarımla birlikte elini tutmuş merdivenlerden inmeye çalışırken, bir anda elimi bıraktı ve yüksek ses tonuyla “Bırak lan girdik içeri iştaa! Arkadaşımı kurtarcam ben lan!'' dedi. Küçük şaşkınlığım, ses tonundan mı, yoksa bu fevri hareketlerinden mi kaynaklı bilemediğim bir şekilde, yerini yavaş yavaş sinirlenmeye bırakıyordu. Konuşmama bile izin vermeden takım binasından içeri gidip koridorda yürümeye başladı. Tam konuşmak üzereyken araya girip, “Hiç bir şey de anlatmıcam hem! hıh!” diyerek önümden dimdik ve hızlı adımlarla yürümeye devam ediyordu. Omzundan tutup geriye doğru çektim onu, “Yanılıyorsunuz küçük hanım. Ya şimdi konuşmaya başlayacaksınız ya da sizi Seireitei’den kendi ellerimle çıkarmak zorunda kalacağım.” Gözlerimi yüzüne dikmiş en donuk ifademle baştan aşağıya süzüyordum onu. Uzun zamandır takım binasında olmadığım için, kurtarmaya çalıştığı arkadaşı kim ve neden burada onu merak ediyordum. İstemsizce ortak olduğum oyunundan pişmanlık duyacağımı hissediyordum yavaş yavaş. Döner dönmez bir olayın içinde ismimin geçmesini istemiyordum. Küçücük bedeniyle karşımda dikilmiş, sinirli bakışlarıyla bana kafa tutmak üzere olan bu kızdan kurtulmak için artık çok geç olduğunu hissediyordum.

Out: Galiba ilk kez yazıcak hiçbişey gelmedi aklıma. Konusal olarak tıkandığımı hissettim, bilgilerinize sayın GM Smile
Ogre
Game Master
Game Master
Ogre

Erkek

Karakter

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimeCuma Eyl. 07, 2012 6:37 pm

Kız ona karşı çıktığını görünce birden sanki uzun zamandır biriktirdiği üzüntüyü dışarı salacak şekilde konuşuyor: ''Yaa tükürücem haaa! Ulan zaten sana zaten olayları anlatsam beni seiretie den atacaksın." burada hafifçe durup hıçkırıyor ve konuşmasına devam ediyor: "Hadi gel seninle kavga edelim, ben kazanırsam beni kaptanın ofisine kadar götürüp bu süre zarfında bana hiç zorluk çıkarmayacaksın. Ama sen kazanırsan herşeyi anlatacağım tamammı?" Sözleri son bulurken box maçına girmiş gibi ellerini yumruk yapıp başının hizasında tutarak gardını alıyor...

Out: al sana konu sayın pleyır...
Shizu Ishi
Gotei 12 FukuTaichou
Gotei 12 FukuTaichou
Shizu Ishi

Kadın

Karakter

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimeC.tesi Eyl. 08, 2012 11:49 am

Sinirli olarak gördüğüm bakışları bir anda yerini umutsuzluk ve hüzne bırakmıştı. Titreyen sesiyle cevap verdi; "Yaa tükürücem haaa! Ulan zaten sana zaten olayları anlatsam beni seiretie den atacaksın." Her zaman sorularıma cevaplarım vardı ve cevaplardan kaçanlardan yana olmadım hiçbir zaman. Bu kaçamak yanıtlar artık canımı sıkmaya başlıyordu, hissediyordum. Kendimi küçük bir çocuğun oyunun baş rol oyuncusuymuş gibi hissediyordum ve bu hiç hoşuma gitmiyordu. Neden en başında onu kurtarmak için kendimi öne sürmüştüm peki? İnce sesiyle yankılanan hafif hıçkırığıyla kendime cevabı veremeden düşüncelerimden uyandırıyordu beni: "Hadi gel seninle kavga edelim, ben kazanırsam beni kaptanın ofisine kadar götürüp bu süre zarfında bana hiç zorluk çıkarmayacaksın. Ama sen kazanırsan herşeyi anlatacağım tamammı?" Küçücük ellerini başının hizasında yumruk yaparak ona bir hamle yapmamı bekliyordu. İki yumruğunu da avuçlarımın arasına alıp onu ileriye doğru ittim. “Kavga etmek mi istiyorsun? Benim takımımın binasında ve bu kadar shinigaminin içinde öyle mi? Yabancısı olduğun bir yerdesin sanırım ve bu küçük çocuk oyunların artık canımı sıkmaya başlıyor. Seni kaptanın ofisine götürmem için kavga etmemiz gerekmiyor. Bu işin sonunda tabii ki de oraya gideceksin.” Sabırsızlanmaya başladığımı hissediyordum. Hiçkimse tarafından daha önce bu kadar başkaldırı görmemiştim. Şimdi küçük bir kızın aklına uyup binanın ortasında kavga çıkaracağımı düşünmüyordum. Pes etmek de geçmiyordu aklımın köşesinden. Vücudumda hissettiğim yavaşça yayılan sıcaklığa da engel olamıyordum. Avuçlarımdaki yumruklarını sıkarak, “Arkadaşını mı kurtarmaya geldin, yoksa kaptanla mı görüşmek istiyorsun? Yalanlarının içinde battığını hissediyorum. Amacınız her neyse küçük hanım, bunu yapmak için konuşmanız gerekiyor.”
Ogre
Game Master
Game Master
Ogre

Erkek

Karakter

Karlarla Gelen... Empty
MesajKonu: Geri: Karlarla Gelen...   Karlarla Gelen... Icon_minitimePaz Eyl. 09, 2012 9:57 am

"Yaa allaam yareppim ışınlancam kaptanın odasından deli!" diye bağırıyor. Yalnız boş koridorda epeyce yankılanan bağırması birilerinin dikkatini çekmiş olacakki az ileriden (yaklaşık 10-15 metre) ayak sesleri gelmeye başlıyor. Gelenler 4 adet shinigami,12. Takımdan... Kızı görünce aralarından birtanesi "Ananı avradını! hollow gelmiş te buraya kadar lan!" diyip kızın üstüne doğru kılıçla koşmaya başlıyor. Kısa sürede arkadaşları da ona katılıyor. Doğal olarak aralarından konuşan delikanlı diğerlerine göre naomiye daha yakında. Senin naomi ise atarlı atarlı bakıyor üstüne doğru gelen adama. Adamla arasında 1 adım kala bağırıyor." Negro saldır olum! Tuu kıs kıs!"...

Karlarla Gelen...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cep telefonunuza en son gelen mesaj....